БАГАТОБОРСТВО ТІЛООХОРОНЦІВ

Поряд з вищими посадовими особами держав, відомими керівниками банків, провідних підприємств і організацій різних форм власності знаходяться люди особливої професії – тілоохоронці.
Тілоохоронець повинен уміти розпізнати і запобігти небезпеці, захистити VIP за допомогою фізичних якостей або вогнепальної зброї, виявити вибухові пристрої і, в разі потреби, надати першу медичну допомогу, а також уміти керувати автомобілем в екстремальних умовах і багато чого іншого.
Ініціатором проведення щорічних змагань з багатоборства тілоохоронців є Управління державної охорони України. Засновниками багатоборства тілоохоронців в Україні є Леонід Кучерявий , Петро Шерекін, Василь Вакуленко і Василь Крутов.
У 2001 році новий вид спорту – багатоборство тілоохоронців, був зареєстрований у Міністерстві юстиції України, а Держкомспорт України затвердив правила змагань і ввів його в єдину спортивну класифікацію. Тілоохоронці-багатоборці вперше стали одержувати спортивні розряди, звання майстрів спорту України і майстрів спорту України міжнародного класу.
Першими майстрами спорту України міжнародного класу стали військовослужбовці Управління державної охорони України Костянтин Чорний (капітан команди), Владислав Зелений, В’ячеслав Нечипоренко і Андрій Рудченко.

Стислий зміст багатоборства тілоохоронців

1. Техніка і тактика захисту VIP під час пішого супроводу.

В оточенні співробітників охорони VIP здійснює вихід з автомобіля і рухається за маршрутом. Впродовж маршруту розташовані макети фрагментів будівель та перебувають групи з 15-20 людей. Під час руху імітується напад із застосуванням макету вогнепальної короткоствольної зброї, предметів або ударів ногою, рукою.

2. Змагання зі стрільби:

а) Індивідуальна швидкісна стрільба з різних положень.
Стрільба виконується з відстані 12 метрів двома пострілами в кожну з п’яти мішеней, що з’являються на 20 секунд. Кількість набоїв – 10 штук у двох магазинах (6+4). Послідовність положень для стрільби: стоячи, з коліна, лежачи, із-за передньої та задньої частин макета автомобіля і заміною магазина.

б) Стрільба в “терористів” з автомобіля. Два учасники перебувають в автомобілі: один на передньому сидінні, другий – на задньому ліворуч. Автомобіль рухається в напрямку макета автомобіля, за яким встановлені мішені з зображенням “терориста”. З появою мішеней на 6 секунд автомобіль зупиняється, а учасники виконують стрільбу трьома патронами з положення лежачи, використовуючи двері автомобіля як укриття.

в) Стрільба в мішень під час пішого супроводу VIP.
В оточенні наряду охорони VIP рухається в напрямку мішеней. Під час появи мішеней на 4 секунди, один з учасників виконує стрільбу трьома пострілами в одну з мішеней, яка імітує загрозу. Двоє інших учасників захищають своїми тілами VIP та евакуюють його в укриття.

Один із співробітників відбиває напад, демонструючи техніку виконання захисту. Інші військовослужбовці евакуюють VIP в укриття.

3. Рукопашний бій.

Рукопашний бій відбувається у вигляді виконання прийомів захисту від ударів ногою, ножем і палицею. Учасник, який демонструє прийом, розташований в центрі татамі оточений трьома асистентами на відстані 1,5-2 метри. Атакуючі дії виконуються по черзі з елементами раптовості.

4. Подолання смуги перешкод на автомобілі.

Детальна схема смуги перешкод додається до положення про змагання. Основні елементи: рух різноманітними “змійками”, розворот заднім ходом на 180°, об’їзд перешкод, заїзд заднім ходом у тупиковий коридор.

5. Надання медичної допомоги і подолання смуги перешкод.

На умовну рану ноги або руки накладається пов’язка двометровим бинтом. Потім учасники команди переносять “пораненого” на відстань 300-350 метрів з подоланням двох перешкод і здійснюють посадку в автомобіль.

6. Пошук “вибухових” пристроїв в автомобілі.

В автомобілі встановлені два “вибухових” пристрої, а також можуть знаходитись 2-3 предмети, які вказують на належність до “вибухових” пристроїв (клейка стрічка, дріт, тощо). Пошук ведеться згідно з правилами і дотриманням заходів безпеки, час на пошук: 15 хв.

Історія розвитку багатоборства тілоохоронців

Історія турнірів з багатоборства тілоохоронців в 1997-2009рр.

1994 р. – проведено перший міжнародний чемпіонат серед тілоохоронців в Ризі під егідою міжнародної Асоціації тілоохоронців «International Bodyguard Association (IBA)». У ньому взяли участь команди з Латвії, Великої Британії, Італії та Норвегії. В 1995 році естафету прийняв німецький Штутгарт. Тут вже додалися команди Росії і України.

1996 р. – чемпіонат ІВА пройшов в Санкт-Петербурзі, через рік (1997 р.) — в італійській Болонії.
1998 р. – за ініціативи Василя Вакуленко, Леоніда Кучерявого, Петра Щерекіна, Василя Крутова і Віктора Ткаченко, при підтримці Держкомспорту України і УС ФСО «Динамо» було проведено перший Чемпіонат України по багатоборству тілоохоронців. 1999 – 2000 рр. – щорічні міжнародні турніри «Тілоохоронець» проходять у Ялті.
2001 р. – багатоборство тілоохоронців зареєстровано як офіційний вид спорту, випущено першу офіційну редакція правил багатоборства тілоохоронців. Багатоборці-тілоохоронці стали отримувати спортивні розряди, звання майстрів спорту України, майстрів спорту України міжнародного класу та перші звання «Національний суддя зі спорту».
2002 – 2009 рр. – у Ялті щорічно проходив міжнародний турнір «Тілоохоронець» та в 2008 році було засновано Федерацію охоронців України (ФОУ).
2010 р. – засновано Міжнародну федерацію тілоохоронців (International Bodyguard Federation). На зміну міжнародним турнірам приходить формат чемпіонату світу з багатоборства тілоохоронців. XIV чемпіонат України та І чемпіонат світу з багатоборства тілоохоронців відбулися в Ялті.
2011 р. – XV чемпіонат України з багатоборства тілоохоронців пройшов у Донецьку. 17 по 20 червня тілоохоронці зустрілися у Києві на III міжнародному турнірі «Тілоохоронець-2011», організованого “Київською асоціацією бодігардів“. Чемпіонат світу відбувся восени в Ялті.
2012 р. – випущена друга, доповнена, редакція правил багатоборства тілоохоронців. XVI чемпіонат України з багатоборства тілоохоронців відбувся у Дніпрі та ІІІ чемпіонат світу з багатоборства тілоохоронців відбувся з 22 по 25 вересня знову в Ялті.

2013 р. – чемпіонат України серед бодігардів відбувся того року в Одесі та зібрав 21 команду з-за кордону та України. Відбіркові змагання на чемпіонат світу серед балканських країн відбулись в Румунії у Тульчі, а чемпіонат Європи з багатоборства тілоохоронців – в Старій Загорі. Чемпіонат світу багатоборців-тілоохоронців знову відбувся в Ялті.

2014 р. – міжнародний турнір «Бодігард-2014» пройшов в Грузії у Батумі та чемпіонат світу з багатоборства тілоохоронців – у Бухаресті.

2015 р. – рішенням Міністерства молоді та спорту України за вагомий внесок у підвищення рівня підготовки тілоохоронців та розвиток службово-прикладних видів спорту в нашій державі Федерація охоронців України отримала статус «Національної».

XVIII чемпіонат України з багатоборства тілоохоронців відбувся у Львові, а чемпіонат світу серед бодігардів пройшов у Києві.

2016 р. – XIX відкритий чемпіонат України відбувся влітку в Чернігові. Черговий Чемпіонат світу з багатоборства тілоохоронців пройшов у Києві.

2017 р. – у Чернівцях відбувся XX чемпіонат з багатоборства тілоохоронці та Чемпіонат Європи з багатоборства тілоохоронців пройшов улітку в Румунії, а потім VIII чемпіонат світу прийняла восени Молдова.

2018 р. – чемпіонат України з багатоборства тілоохоронців відбувся у Вінниці, а новий ІХ чемпіонат світу серед бодігардів – у Грузії.
2019 р. – Х чемпіонат світу Bodyguard-2019 та ХХІІ чемпіонат України з багатоборства тілоохоронців пройшов у вересні у Києві.
В 2020 та 2021 році у зв’язку зі світової епідемією чемпіонатb світу Bodyguard та чемпіонати України з багатоборства тілоохоронців пройшли за скороченою програмою за допомогою ДПСУ в Черкасах.
Громадська організація «Львівська обласна федерація охоронців» під керівництвом віце-президента Національної федерації охоронців України, судді національної категорії Сергія Лєбєдєва починаючи з 2015 року активно приймає участь в організації та проведенні чемпіонатів України, Європи та світу з багатоборства тілоохоронців.
Фахівці Центру спецпідготовки ГК «ГАЛ-БЕЗПЕКА» щорічно готують команди спортсменів для змагань з багатоборства тілоохоронців, які в подальшому займають призові місця в чемпіонатах.